Sunday, January 31, 2010

Groceries for February

This month, I'm going over my $400 usual grocery budget. We have extra funds right now and we bought some indulgent ingredients. Still, at under $600 for the month (including milk money and fresh veggies money set aside for mid-month), we're meeting the USDA Cost of Food (for a family of 4) Thrifty Plan. Stick with me all month and I'll show you just how fabulous thrifty can taste!

I went to two stores this weekend. Usually, I only go to one, but I needed some specialty ingredients that Publix carries, but my commissary does not.

Here's what I bought:
At the Commissary (military grocery store):
  • cornflakes
  • cheese balls (impulse buy!)
  • shortening
  • dill pickles (gallon)
  • vegetable oil
  • 5 lb granulated sugar
  • 5 lb bread flour
  • 3 lb linguine
  • taco seasoning
  • 2 lb milk chocolate chips
  • 2 bags whole wheat egg noodles
  • 5 lb whole wheat flour
  • diet coke (weakness)
  • 2 x Panko bread crumbs
  • 2 packs of individual serving applesauce (for me, oral surgery tomorrow)
  • 1 lb split peas
  • yeast (in the glass jar)
  • 1 lb lentils
  • cream of chicken soup
  • fruit snacks (kids' weakness)
  • sushi rice (10 lb)
  • basmati rice
  • 2 large jars of peanut butter
  • Ritz crackers
  • salsa
  • large honey bear
  • diced tomatoes
  • spicy pickles (husband's weakness)
  • soy sauce
  • 4 boxes of kashi granola bars on deep discount
  • a bag of sugar-free candies on clearance (my mother-in-law is coming for a visit and eats these)
  • sunflower seeds
  • popping corn
  • ground ginger
  • molasses
  • almonds
  • canned corn
  • Pringles Sticks on deep discount
  • rolled oats (the big canister)
  • case of sweet peas
  • green beans
  • whole berry cranberry sauce
  • ketchup
  • Wheaties x 2 on deep discount
  • Reese's Puffs on deep discount
  • case of apple juice
  • Snausages (Diego's weakness)
  • paper towels (8)
  • bread bags
  • sandwich bags
  • fabric softener
  • dishwasher soap
  • 3 CFL bulbs
  • 2 regular light bulbs
  • Swiffer liquid
  • Press & Seal wrap
  • big box of trash bags
  • dish soap
  • 3 - 18 packs of large eggs
  • 2 gallons milk
  • 1/2 gallon chocolate milk
  • buttermilk
  • 3- 3 lb blocks cheddar cheese
  • 2 - 1 lb blocks mozzarella
  • whipping cream (2 small, 1 large)
  • 3 lb butter
  • 2 boxes cream cheese
  • yogurt cups
  • American cheese
  • a case of carrot-orange juice
  • 4 - 3 lb bags of boneless, skinless chicken breasts
  • Yoplait smoothie mix (50 cents each) x 6
  • frozen cheese ravioli x 2
  • frozen potatoes and green beans x 2
  • frozen broccoli x 2
  • big bag of pizza rolls (impulse buy)
  • pork sausage
  • turkey smoked sausage
  • bacon
  • ham slice
  • 2 lb ground turkey
  • tortillas
  • corn tortillas
  • whole wheat tortillas
  • bread crumbs
  • stuffing mix x 2
  • razor blade refills
  • deodorant
  • body wash
  • vitamins
  • Aspercream
  • antacid
  • 2 lb ground sirloin
  • 2 packs mushrooms
  • fresh thyme
  • Campari tomatoes
  • fresh mint
  • lettuce
  • carrots
  • 2 sweet potatoes
  • collard greens
  • fresh cilantro
  • avocados
  • sweet onions
  • green onions
  • red potatoes
  • bell peppers (5)
  • lime
  • garlic

Total = $420.00 exactly

And at Publix:

  • 3 packages lamb rib chops
  • ground chicken breast
  • slider rolls
  • sea scallops
  • buffalo sauce
  • chicken nuggets
  • cheese straws (impulse buy)
  • Havarti singles
  • sirloin steak
  • deli roast beef
  • 2 bags of bread (usually I make but I am going to be out of commission for a couple days)
  • stuffed mushrooms (impulse buy)
  • flank steak
  • arugula
  • milk
  • strawberries
  • coffee creamer
  • Gruyere cheese
  • heavy whipping cream
  • confectioner's sugar x 3
  • vanilla beans x 2
  • Blue cheese
  • tomato paste
  • custard powder
  • brown sugar
  • 2 lb ground sirloin
  • check stand snacks and drinks for hungry family

Total = $139.34

Total for February = $559.34

4 comments:

Andrea said...

I love reading your shopping lists :-) Great idea! I love to see what other food bloggers are buying, and what deliciousness can be made out of said ingredients. Nicely done, you'll eat well this month!

Lisa said...

Thanks for posting the USDA link, very interesting. I've been trying to feed my family of 5 on $125-$150/week, which isn't as hard as I thought it would be. I never used to use coupons either, but trying to be much better about that.

Michelle said...

Andrea, after I put everything away last night, I turned to my husband and said, "Look at how much FUN this pantry is!" I love having a wide variety of foods. He didn't find it as fun. ;) His idea of food fun occurs when it's on his plate! ;)

Lisa, I'm not big on coupons, simply because most of the stuff I buy doesn't come with a coupon. But sometimes I get lucky. Speaking of feeding families and coupons: If you go to whymilk.com, you can enter for a chance to win a year's supply of milk. If you don't win, you still get to print out a couple of coupons for free milk. Different families have been getting different coupons based on who knows what. A friend got coupons for a free gallon of milk when she bought $100 in groceries. I got a Buy 2 gallons of milk, get a free 1/2 gallon of chocolate milk. So there's a coupon to get you started. :)

Lisa said...

Thanks Michelle!, we have to buy three different kinds of milk, Soy for me, Lactaid for my boys and regular 2% for my daughter. It gets very expensive!

*NEW!* Stay current on what's cooking!

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails